E-ITSPEA 12: Inimese ja arvuti suhtlus, ergonoomika ja kasutatavus

 Positiivne ja negatiivne näide kasutatavusest veebis (otsingumootorite põhjal). Kuna kasutajakogemus on suures osas subjektiivne siis on ka järgnevad minu isiklikud arvamused:

1. Positiivseks näiteks tooksin pikemat aega maailmas populaarseima otsingumootori Google. Jakob Nielseni sõnastatud kasutatavuse viie komponendi osas on Googlei otsingumootori veebilehe disain lihtsasti õpitav (lehel on ainult vajalikud elemendid), tõhus (kirjutad otsingu sisse ja vajutad otsi), meeldejääv (see on kerge lehe lihtsuse tõttu), leht aitab otsimisel vigu parandada (näpukate puhul pakub korrektse teksti otsimist), rahulolu osas ei näe ka et oleks midagi kurta.

2. Negatiivseks näiteks tooksin neti.ee otsingumootori (see pole küll Googleiga üks ühele võrreldav, sest neti.ee proovib ilmselgelt teha rohkemat kui lihtsalt otsimine). Lehele minnes on esimese asjana näha tohutut info hulka, mille erinevad osad pole disaini poolest selgelt eraldatud, läheb päris pikalt aega et kõiki lehe elemente läbi käia ja vaadata kus mis on. Jakob Nielseni viie komponendi osas on neti.ee raskemini õpitav, vähem tõhus (asjade üles leidmine lehel on vaimselt koormav), keerukuse tõttu halvemini meeldejääv ja samal põhjusel veaohtlik. Kasutajakogemuse meeldivus annab minu jaoks soovida, jällegi suure hulga kokku pressitud teksti, linkide ja muu info tõttu.

Comments

Popular posts from this blog

E-ITSPEA 1: Noppeid IT ajaloost

E-ITSPEA 7: Arvutid ja paragrahvid IIː litsentsid ja autoriõigus

E-ITSPEA 8: IT proff...?