E-ITSPEA 10: Võrkude rikkusː vabast tarkvarast vaba kultuurini

 Eben Mogleni artikli "Anarchism Triumphant: Free Software and the Death of Copyright" arvustus:

Alustuseks tooks välja et juba enne artikli lõpus "About the author" osa võis arvata, et Moglen on keegi akadeemiku tüüpi inimene, sest kuigi inglise keelega on mul väga hästi oli artikli loetavus kohutav, kasutati võimalikult palju ebavajalikult keerulisi sõnu ja metafoore.

 Minnes sisu juurde - Moglen katab oma artiklis palju teemasid. Alguses räägib ta tarkvara copyrightimise iseärasustest legaalses mõistes ja kuidas bittide jada ehk numbrit copyrightida on suhteliselt jabur. Ta räägib tarkvara kirjutamisest ja selle arengust, sellest et kood on kirjutatud nii arvutile kui inimesele, arvutite ja nende jaoks koodi kirjutamise ajaloost, Unixi ja GNU ajaloost ja paljust muust.

Sisu detailidest pikemalt ei kirjuta, sest postitus läheks väga pikaks.

Autori arvamus tundus olevat et copyleft ehk vaba tarkvara (mingil määral ka vaba muusika jms) on copyright-i pea-aegu täielikult asendamas. Viimase 20 aastaga küll päris nii läinud ei ole, aga eriti viimasel ajal on vaba tarkvara olulisus ja populaarsus aina kasvamas.

Kõige paikapidavam Mogleni väide, minu arust, on vaba tarkvara eelis suletud tarkvara ees. Seda on näidanud näiteks Linuxi olulisus tänapäeva IT maailmas.

Kõige ekslikumaks loeks Mogleni üldist vaba tarkvara ja selle võimalikuks teinud tehnoloogiate mõju ülehindamist. Näiteks kirjutab autor "And of course such profound shifts in culture are threats to existing power relations. Think not? Ask the Chinese Communist Party. Or wait 25 years and see if you can find them for purposes of making the inquiry.", millega ta tundub väitvat et interneti (ja muude suhtlemist lihtsustavate tehnoloogiliste arengute) mõjul toimub Hiinas režiimivahetus. Artikli kirjutamisest on nüüd umbes täpselt 25 aasat möödas ja seda pole juhtunud.

Comments

Popular posts from this blog

E-ITSPEA 1: Noppeid IT ajaloost

E-ITSPEA 7: Arvutid ja paragrahvid IIː litsentsid ja autoriõigus

E-ITSPEA 8: IT proff...?